Czy warto transportować czołgi? - transport inside

transport militarny

Transport to gałąź przemysłu która od

Transport to gałąź przemysłu, która od wieków służy człowiekowi. Dlatego też wraz z jej rozwojem ogromny nacisk kładziony jest na bezpieczeństwo. I dotyczy ono nie tylko transportu osób, czy standardowych towarów. Bezpieczeńst

Czy warto transportować czołgi? - transport inside transport militarny
wo na drogach to priorytet także tam, gdzie odbywa się transport ponadgabarytowy. Jako jego przykład wymienić można tutaj transport ciężki. Dotyczy on tych towarów, których masa przekracza 42 tony. Aby taki towar przetransportować, trzeba i jego samego, i samą trasę dokładnie przygotować. W tym celu potrzebne są dokładne ekspertyzy stanu dróg oraz mostów, czy będą one w stanie ciężar udźwignąć. Gdy ekspertyzy oraz plany są gotowe, przewoźnik musi jeszcze wystąpić o zezwolenie. I dopiero wtedy, gdy jest ono wydane, można przystąpić do realizacji transportu.
Ze względu na specyfikę, transport maszyn i innych towarów ponadgabarytowych wymaga pełnego profesjonalizmu. Tylko wtedy zarówno sam towar, jak i drogi oraz ich uczestnicy pozostają bezpieczni. A to jest najważniejsze.


Mowa tu między innymi o ładunkach

Książka, krzesło czy nawet lodówka to produkty, które bez problemu można przetransportować z miejsca na miejsce. Ale są takie ładunki, których transport sprawia znacznie więcej kłopotów. Mowa tu między innymi o ładunkach, których masa przekracza 42 tony. Jak wtedy sobie z nimi poradzić? Ich przewozem zajmują się wyłącznie firmy oferujące transport ponadgabarytowy.
Przewoźnicy, którzy decydują się na tego typu usługi, muszą posiadać nie tylko wyspecjalizowaną flotę, ale również doświadczoną kadrę. Transport ciężki wymaga ogromnych umiejętności i to zarówno na etapie planowania, jak i realizacji. Aby wykonać transport maszyn czy choćby konstrukcji stalowych, trzeba doskonale zaplanować trasę, a następnie tak pokierować pojazdem, aby bezpiecznie ładunek dostarczyć na miejsce.
Mówiąc o transporcie ciężkim, należy wspomnieć też o pilotażu. Zgodnie z przepisami, jeśli ładunek waży więcej niż 60 ton, potrzebuje dodatkowo specjalistycznego zabezpieczenia trasy. I wtedy właśnie przed pojazdem podąża zawsze pojazd pilotażowy z sygnalizacją świetlną.


Transport ponadgabarytowy zwany również jako transport

Transport ponadgabarytowy zwany również jako transport ciężki w transporcie drogowym jest to przewożenie ładunków bardzo dużych, na które często należy mieć dokumenty potwierdzające możliwość poruszania się po drogach. Obejmuje to między innymi transport maszyn. Prawne wymiary i dopuszczalne masy różnią się w zależności od kraju, a w każdym regionie pojazdy, które przekraczają standardowe masy i wymiary, wymagają specjalnego zezwolenia na wykonywanie ruchu drogowego. Tak więc istnieją szczególne przepisy dotyczące ruchu pojazdów ponadgabarytowych. Przeładunek tego typu ładunków ciężkich odbywa się zwykle w nocy iw weekendy oraz po wcześniejszym zaplanowaniu trasy, na której będzie realizowany. Z tego powodu ten rodzaj transportu angażuje zespół do analizy tras, aby sprawdzić, czy na trasie nie ma przeszkód uniemożliwiających przejazd pociągu przeładunkowego. Po przeprowadzeniu badania i wydaniu zezwolenia właściwych organów, kierowany jest również wniosek do przedsiębiorstw energetycznych i inżynieryjnych o towarzyszenie przy przenoszeniu w celu ewentualnego usunięcia, naprawy i przemieszczenia sygnalizacji świetlnej.


Transport ponadgabarytowy na terenie Unii Europejskiej.

Jak w praktyce wygląda transport ponadgabarytowy na terenie Unii Europejskiej?
Co zrobić, jeżeli nasza przesyłka nie mieści się w standardowych gabarytach? Z pomocą przychodzą nam specjalistyczne firmy logistyczne, które dostosowują ofertę do potrzeb klienta. Zgodnie z regulacjami Unii Europejskiej ponadgabarytowy transport maszyn wymaga specjalnych zezwoleń, które uzyskuje się u zarządców dróg oraz w Urzędach Celnych. Poszczególne kraje różnią się czasem oczekiwania na decyzję administracyjną.
W Polsce okres oczekiwania na zezwolenie wynosi do czternastu dni. Aby uzyskać właściwe pozwolenie, należy powiadomić GDDKiA, podając dane wnioskodawcy i przewoźnika, termin transportu, dane nadawcy, szczegółowe parametry pojazdu oraz dokładną datę przejazdu przez terytorium państwa. Transport ciężki czasami oznacza ciężkie utrudnienia w ruchu drogowym lub może doprowadzić do paraliżu komunikacyjnego, zwłaszcza na autostradach oraz na terenach miejskich. Z tego też powodu wydawane zezwolenia niejednokrotnie upoważniają jedynie przejazdów w godzinach nocnych.



© 2019 http://transport-inside.tadbud.com.pl/